Tersane

ÇOBAN Denizcilik Karadeniz’in İncisi Amasra’da yeni tekneler ve yeni yatırımlara devam ediyor.

Ünlü GOLDEN HİND kalyonu, Mutluluk Filminde rol alan Bill Dixon tasarımı ANİTTA, Bodrum Kupasının ve Mavi Yolculuğun başarılı tekneleri NOSTALGİA ve AKIN’A, dünya turu yapan Y.M. Tanton tasarımı KAYITSIZ3 bu tezgahtan çıkmış teknelerin en bilinenlerinin isimleri.

1984 yılında yat yapımı ve tasarımı konusunda hizmet vermek üzere İstanbul’da kurulan Çoban Denizcilik Ltd. Şti; Bartın ili Amasra ve Kurucaşile ilçesi Tekkeönü iskelesinde 25 yılda 50 den fazla yat üretmiştir.

Akın’a ve Nostalgia isimli Çoban Denizcilik yapımı yatlar Bodrum Kupası Yelken Yarışları’nda defalarca birinciliklere imza atmıştır. 1992 yılında Golden Hind isimli 400 yıl öncesinin ünlü İngiliz korsan kalyonunun yapımını gerçekleştiren Tersane yöresine prestij kazandırmıştır. Çoban Denizcilik yapımı “Aegean Odysseus” yatı; dünyadaki yılın en iyi 20 yatını tanıtan “The world of sail 1999” kataloğunda İkinci sırada yer almıştır.

Yeni teknolojiler ile “sanatkar” hassasiyetini birleştirerek çalışan Çoban Denizcilik, “gerilimli” sanayi kenti yerine, ahşap el işçiliği ve iyi ustalık için gerekli olan; doğal çalışma koşullarının bulunduğu Bati Karadeniz’de çalışmalarını sürdürmektedir.

Çoban Denizcilik; yeni teknolojileri, bölgenin geleneksel mesleği ile birleştirerek, teknik eleman yetiştirilmesi, köyden kente göçün tersine çevrilerek daha ekonomik ve sağlıklı üretimlerin yapılması gibi konularda gönüllü çabalarını da sürdürmektedir.

Hep mühendisler mimarlar çizdi, hep iyi ustalar keser salladı. Ders çalıştık, okul açtık, gezdik gördük, yelken bastık; tekne sahipleri mutlu oldukça bizde mutlu olduk.

Tersanenin sahibi Gemi Mühendisi Hüseyin ÇOBAN, İstanbul’da Turhan Soyaslan ile başlayan Yat Tasarımı ve Yapımı konusundaki tecrübesini 25 yıldır Batı Karadenizde devam ettiriyor. Bartın, Amasra ve Kurucaşile’de hem tekne yapıyor hem de yerel gelişmelere öncülük ediyor.

El emeği ve göz nuru işlerde, hem proje, hem el terazi göz kantar. Ustaca bir el becerisi, iyi bir tasarım becerisi, yeni ve bilimsel yöntemlerle uyum, gelişen teknikleri kullanmadaki beceri, temiz bir işçilik, çalışmalarımızın ana prensibidir.

Amasra Yelken Kulübünün kurucusu ve TEKKEÖNÜ-PİRİREİS Tekne Yapım Kooperatifinin başkanı olan Hüseyin ÇOBAN, Türkiye’nin ilk “Ahşap Yat Yapımı Anadolu Meslek Lisesi”nin Kurucaşile’de açılması için çalışmalar yapmış ve okulun müfredat programını hazırlamış, bu okulda gemi inşa teknolojisi, ahşap yat yapımı, yat donatımı, yat tipleri derslerini vermiştir.